چه آیا می‌خواهید ورق گالوانیزه برای تغییر چیست؟ ورق گالوانیزه

به طور خلاصه می توان گفت که گالوانیزه گرم حاصل غوطه ور شدن قطعه آهنی یا فولادی در وان حاوی فلز روی ذوب شده و د

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

به طور خلاصه می توان گفت که گالوانیزه گرم حاصل غوطه ور شدن قطعه آهنی یا فولادی در وان حاوی فلز روی ذوب شده و در دمای حدود 449 درجه سانتی گراد است. این ورقها قابلیت رنگ آمیزی با انواع رنگها را دارند که البته این قابلیت باعث افزایش مقاومت ورق یا قطعه در برابر خوردگی میشود. با این حال در اکثریت مواقع قیمت ورق گالوانیزه کاشان امروز بالاتر از فولاد گالوانیزه شهرکرد می باشد؛ در صورتی که هر چه مقدار گل های ورق کمتر باشد، کیفیت بهتری از نظر رنگ پذیری، پوشش روی و مقاومت در برابر عوامل تهدید کننده فولاد دارد. از مزایای شاخص ورق گالوانیزه میتوان به مواری مانند به صرفه بودن، مقاومت و دوام بالا، کنترل و بازرسی آسان، قابلیت شکل پذیری، جوش پذیری و رنگ پذیری اشاره کرد. انعطاف پذیری مناسب، ظاهر زیبا، مقاومت در برابر عوامل تهدید کننده فولاد، کیفیت بالا و ضخامت و ابعاد متنوع از جمله مشخصات فولادهای گالوانیزه تولید شده در مجموعه شهرکرد است.

برش و بسته بندی: ورق ها به ابعاد مورد نظر برش داده شده و بسته بندی می شوند. به همین دلیل برای بسته بندی محصولات گالوانیزه نباید از پلاستیک استفاده شود. در صنایع پتروشیمی برای ساخت مخازن، بدنه و سقف سولهها و سالنها، پانلها و تابلوهای برق، سینی کابل و همچنین در صنایع ماشینسازی برای تولید بدنه خودروها و تولید لوازمخانگی و تجهیزات آشپزخانه هم استفاده میشود. این ورقها در صنعت خودروسازی به منظور ساخت قطعات و بدنه خودروها مورد استفاده قرار میگیرند. در صنعت ساختمان از این ورق برای تولید مانند لوله بخاری، کابینت آشپزخانه، شیروانی ساختمانها، کانالهای کولر، اجرای سقف عرشه فولادی و … ورق گالوانیزه در کارخانه فولاد به دو صورت رول و فابریک (شیت) تولید میشوند. انعطاف پذیری این محصول هم در دستگاه رول فرمینگ هم با روش های خم کاری برای تجهیزات مخصوص صنایعی که ذکر شد امکان پذیر می باشد. عرضه فولاد گالوانیزه در این مجموعه به صورت رول هایی با عرض 1000 و 1250 انجام می شود و ضخامت این محصولات از 5/0 تا 1 میلی متر متغیر است. این شرکت در واحد کنترل کیفی خود، حین تولید و همچنین در پایان تولید آزمایشهای مختلفی از قبیل آزمون کشش، آزمون ضخامت پوشش، آزمون چسبندگی پوشش، آزمون خواص متالوژیکی پوشش و غیره را مطابق با استانداردهای روز ایران و دنیا انجام میدهد.

از ورق گالوانیزه استفادههای زیادی در صنایع مختلف میشود که از مهمترین آنها اجرای سقف عرشه فولادی، اجرای سیلوهای گندم، اجرای مخازن بزرگ پتروشیمی و ساخت سازههای فلزی دیگر است که در زمینه فعالیت شرکت ابرگان سازه است. برای سفارش ساخت سازههای فلزی به ابرگان سازه مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است پس از خرید حتماً وزن محصول را با پیش فاکتور خود چک کنید. لازم به ذکر است که به طور میانگین مدت زمانی که ورقهای گالوانیزه میتوانند در برابر عوامل محیطی از جمله رطوبت و اکسیژن هوا دوام آورده و دچار زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی نشوند، نهایتاً چیزی در حدود ۵۰ سال تخمین زده میشود. جهت کسب هرگونه اطلاعات تکمیلی در خصوص قیمت ورق گالوانیزه و نکات مهم خرید ورق گالوانیزه، شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ میتوانید به طور مستقیم از طریق شماره تماس ۶۶۲۰۰۲۰۰ -۰۲۱ با متخصصین امر در ارتباط باشید. همچنین، پوشش فلز روی ورقهای گالوانیزه در محدوده 10 الی 275 میلیمتر بوده و دارای ضخامتی معادل بین 0/18 الی 6 میلیمتر هستند. یکی از انواع ورق های گالوانیزه کاشان، ورق گالوانیزه 60(60/.) میل عرض 125 کاشان است که دارای ضخامت 0/6 میلی متر و عرض 125 میلی متر با ابعاد 250×125 می باشد.

علاوه بر ضخامت، ابعاد ورق نیز در تعیین قیمت مؤثر است. که اندازه روی را در دو طرف ورق تعیین می کند. در این صورت محصولات از آسیب توسط مواد اسیدی، رطوبت و ضربه در امان میماند. منظور از نرخ مواد اولیه همان محصولات گرم و اسید مورد استفاده در فرآیند اسیدشویی است که اهمیت دارد، اما مهم ترین ماده برای تولید شیت های گالوانیزه شامل ورق های روغنی می باشد که با غوطه وری آن ها فولاد گالوانیزه تشکیل می شود. همچنین از مزیت این فلز در مقایسه با محصولات دیگر می توان به کیفیت و رتبه پوشش زینک یا روی بر سطح آن اشاره کرد که بین 90 تا 275 می باشد. سطح صیقلی و صاف ورقهای گالوانیزه 6 متری و نیز مقاومت بالای آنها سبب شده است تا این محصول در کاربردهای مختلف و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. این موارد عبارتند از: افزایش مقاومت در برابر آتش، وزن سبکتر، عایق حرارتی، عایق صوتی و استحکام بهتر.

ورقها و قطعات گالوانیزه در محیطهای خورنده مانند مناطق مرطوب و شرجی از استحکام بسیار بالایی دارند و به دلیل این ویژگی عمر طولانی 20 تا 30 ساله را به ارمغان میآورند و هزینههای نگهداری، تعمیر و تعویض را بسیار کاهش میدهند. همانطور که اشاره کردیم، مهمترین ویژگی ورق گالوانیزه، استحکام و دوام بالا و مقرون به صرقه بودن آن است. گالوانیزه کردن نسبت به سایر روشهای ضد زنگ کردن ورقهای فولادی مانند تولید استیل ضد زنگ، ارزانتر و مقرون به صرفه بوده و علاوه بر این هزینههای نگهداری این نوع فلز به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه هم بسیار پایین است. پوشش قطعات و ورقهای فولادی با استفاده از رنگهای غنی از روی (Zinc rich paint) از روشهای اجرای پوشش گالوانیزه روی فولاد است. در مرحله پیش فلاکسین (Pre-fluxing) پس اجرای اسید شویی، قطعات در حوض آب شسته شده، در پایان مراحل آماده سازی در حمام گرم کلرید آمونیاک روی قرار میگیرند.

دراین روش ابتدا ورق های فولادی به دو روش گالوانیزیسیون گرم و گداختگی تولید می شوند سپس سطح آن توسط فلز روی پوشش داده می شود و در کوره های گداخته قرار می گیرند محصول بدست آمده یک آلیاژ روی آهنی می باشد که مقاومت بالایی دارد. رنگی که بر روی ورق گالوانیزه رنگی کارخانهای به کار برده میشود، معمولاً یک پوشش پلیمری بوده که به بهبود مقاومت به خوردگی کمک میکند. دفتر فروش این شرکت علاوه بر موجودی انبار بنگاه اصفهان، لیست بروز کلیه مجتمع های ذوب آهن را نیز برای خرید به مشتریان محترم عرضه می کند و در صورت نهایی شدن سفارش خریدران، در کمتر از ۴۸ ساعت، ورقهای خریداری شده را در محل مشتری، تحویل می دهد. شرکت فولاد امیرکبیر کاشان نیز یکی از تولید کنندگان برتر عرضه ورق گالوانیزه به روش غوطه وری گرم است، اما از نظر کیفیت، کارخانه تاراز و ورق خودرو شهرکرد در اولویت قرار دارند. ​Da᠎ta has been created ᠎by GSA Con te nt G​en᠎erator Demover sion !

استفاده از نوع 6 ظرفیتی در نهایت سبب آلودگی آب های زیر سطحی و افزایش سرطان می گردد، اما کارخانه تاراز شهرکرد محصولات خود را با استفاده از کروم 3 ظرفیتی تولید می نماید که نکته بسیار مهم و مثبتی به شمار می آید. بهتر از پیش از خرید شیت 60 شهرکرد راهنمای خرید ورق گالوانیزه را مطالعه نمایید تا از نکات قابل توجه برای کیفیت، اهمیت بسته بندی و نگهداری آن اطلاع داشته باشید. در این روش بسته بندی، تمام قسمتهای ورق از جمله سطح و لبههای خارجی و داخلی ورق با استفاده از کاغذهای ضد آب و پوششهای محافظ مخصوص پوشانده میشود و در نتیجه ورقهای گالوانیزهی بسته بندی شده با این روش را میتوان به مدت طولانیتری در انبار نگهداری کرد. همانطور که گفته شد استفاده از یک آلیاژ روی برای گالوانیزه کردن ورقهای فولادی هم یک مشخصه برای دسته بندی آنها است. تفاوت این سه دسته ورق گالوانیزه در شکلگیری گل یا کریستال گالوانیزه بر روی ورق است که به سرعت سرد کردن ورق و میزان روی بکار رفته در فرایند گالوانیزاسیون بستگی دارد. اصطلاح گل به دلیل به وجود آمدن طرح هایی با نام اسپانگل بر روی آن ها است که به دلیل غوطه وری در فلزات روی و سرب تشکیل می شوند.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن